מה המעסיק לומד מכתב היד שלכם?

מאמר מאת הילה גבאי פורסם בווי נט ב:  19.03.15 , 10:42

 

ראיון עבודה כבר לא מספיק – גם הגרפולוגיה כבר הפכה לאמצעי סטנדרטי עבור מעסיקים, בתהליכי איתור עובדים למשרה. אז מה מגלה כתב היד שלכם על אישיותכם התעסוקתית?

 

מעסיקים רבים משתמשים כיום בכלי אבחון נוספים לקליטת עובדים כגון גרפולוגיה, בנוסף לראיון העבודה הסטנדרטי, כדי לקבל את המועמדים המתאימים ביותר. לתפקיד ולארגון השימוש בגרפולוגיה נועד לנתח את האישיות של האדם בהקשר התעסוקתי, את כישורי המועמד ובעיקר מסייע בגיבוש התאמה נכונה יותר עבור הארגון על צרכיו.

כל כתב יד של כל עובד פוטנציאלי טומן בחובו יכולות, יתרונות וחסרונות אל מול המשרה הדרושה. לכן טרם התהליך חשוב שלמעסיק תהיה הגדרה מדויקת של פרופיל התפקיד. רז מה מראה כתב היד מבחינת האישיות התעסוקתית ופוטנציאל ההשתלבות של העובד או העובדת בארגון או בחברה?

מועמד לתפקיד מנהל פרויקטים - "אינטגרטיבי", רגש עם אינטואיציה:

כתב היד בדוגמא זו מראה כי קיימת תנועה ודינמיות בתוך הכתב עצמו, עם אותיות גדולות מאוד וקטנות במקביל, גם אותיות עגולות וגם זוויתיות. מבחינה אישיותית, מדובר באדם שיש לו כושר ביטוי גבוה ויכולות תקשורתיות גבוהות וטובות יחד עם צורך בתנועה. אופיו המתקדם של הכתב מראה כי הוא גם יסתגל במהירות גבוהה והוא בעל יכולת לעבודה במקביל. ה- ת' הזוויתית מראה כי המועמד יכול לבצע משימות באופן מהיר ויעיל.

אל מול היתרונות יש גם כמה חסרונות למועמד, למשל: חוסר סבלנות לעבודה שגרתית ושבלונית, השפעה מרשמים ורגשות. כלומר, המועמד מתאים, בין היתר, למשרות הקשורות בניהול פרויקטים בעיקר מול אנשים. עבודה משרדית בדגש ארגוני פחות תתאים בעבורו.

מועמד לתפקיד עוזר מנכ"ל - "אנרכי-יצרי" בדגש על אינטואיציה עם רגש:

בדוגמה זו קיימת תנועת כתב לא מבוקרת – פעם הכתב בזווית לימין ופעם הכתב בזווית שמאלית, הזוויות המגוונות משתנות בין מילה למילה ואף בתוכה. בנוסף כתב היד עצמו דק יחסית וכי הכותב השאיר שוליים רחבים בדף עצמו בצידו השמאלי. ניכר כי מדובר באדם פעלתן, אכפתי ורעב יחד עם חוסר שקט התלבטויות ודחפים סותרים.

זהו מועמד שהאישיות שלו בנויה הן על תגובות מידיות, והן על התבוססות של תחושת בטן. החיבורים בין האותיות מראות על חשיבה אסוציאטיבית. מבחינה תעסוקתית ניכר כי מדובר במועמד בעל תושייה עם מעורבות גבוהה במתרחש והתמסרות למשימות. השולים בשמאל הדף מראות שהמועמד אינו לקוח סיכונים ולכן למרות העשייה וחסר השקט עדיין תפעל בזהירות ולעיתים תחשוש מתעוזה.

מועמד לתפקיד מהנדס בהיי-טק - "חשיבה", הטיפוס האנליטי:

בדוגמא זו כתב היד של מועמד זה הוא כתב יד מסודר, קטן, מאורגן, זוויתי ולא עגול. יחד עם אותיות בודדות הנמשכות מעבר לגבולן העליון או התחתון. על פי תורת הגרפולוגיה מדובר במועמד רציונלי ואנליטי. הכתב הקטן מראה על מופנמות ויכולת דיסקרטית גבוהה.

האותיות העגולות מטבען דוגמת ט' גם הופכות להיות זוויתיות אצל מועמד זה – עובדה המראה כי מדובר המעורבות בארגון שלו תבוא ממקום קורקטי וענייני ולא ממקום חם ורגשי. בנוסף, כתב היד מראה כי מדובר במועמד שקשה לו לקבל מרות ועם ציפייה שאחרים יתאימו את עצמו אליו. כתב יד קטן, משויך לבעלי פרופיל תעסוקתי אינדיבידואלי יותר, כאלו המצליחים ומעדיפים לעבוד לבד.

כתב יד של מועמד/ת לתפקיד מבקר/ת הפנים. כתב "רציונלי" עם אימפולסיבי:

כתב יד זה מורכב מאזור אמצעי קטן של אותיות כגון: ח' וב' אך גם עם אותיות שנשלחות קדימה (כמו חרבות) כגון ה- ת', ל' וה-נ'. הוא מאורגן ועם רווחים מאוד מאוד מסודרים. מה יכול כתב זה לומר לנו על אישיותו התעסוקתית של המועמד? הרי מצד אחד יש פה כתב קטן וקצוב ומצד שני כתב מאוד אימפולסיבי. אדם המגיב לאחר ללא חשיבה מוקדמת. הוא פועל מתוך מסירות לעבודה ולויאליות לתפקיד, אך גם עשוי להגיב בתוקפנות כלפי זולתו.

 

ככלל, החלק העליון של האותיות מבטא את הרעיונות, החשיבה והאינטליגנציה. אצל מועמד זה ניכר כי הוא מחזיק ביכולות אלו אך גם ביכולות של ארגון וסדר עד לכדי עקשנות. הדואליות הזו מראה לנו כי מדובר במועמד קפדן ויסודי אך גם כזה שלא יהיה "יס מן" ושצריך מרחב ועצמאות. מול בוס ריכוזי מועמד זה לא ישרוד כי הוא חייב שיינתן לו ביטוי אישי ושיקול דעת עצמאי בעשייתו.
טיפ למועמד: באם הנך מתבקש לעבור תהליך אבחון ומיון בעזרת כלים גרפולוגיים, חשוב כי תכתוב בכתב יד שלך, באופן טבעי ואמיתי, ועל המעסיק לספק לך את התנאים הנאותים לכך. אין שום צורך ליפות או להתאמץ. זכור כי התהליך בסופו של יום נועד לבחון את מידת ההתאמה ההדדית בין התפקיד והארגון לבין המועמד, החיונית להצלחה ולשביעות הרצון העתידית של שני הצדדים בהמשך הדרך.

הקישור למאמר ב-y net:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4638738,00.html

Scroll Up